Opłaty
W Kancelarii Notarialnej uzyskają Państwo informację o wysokości taksy notarialnej (wynagrodzeniu notariusza), podatku od towarów i usług (VAT), opłaty sądowej, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn, w związku z planowaną przez Państwa czynnością notarialną.
Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych, na przykład umów: sprzedaży, zamiany, pożyczki, dożywocia, darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, o dział spadku oraz o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki.
Notariusze są płatnikami podatku od spadków i darowizn dokonywanych w formie aktu notarialnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, od umów: darowizny, nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie, nieodpłatnego ustanowienia służebności oraz nieodpłatnego ustanowienia użytkowania.
Wysokość opłaty sądowej reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jeżeli wniosek o wpis w księdze wieczystej podlega opłacie sądowej notariusz pobiera od wnioskodawcy tę opłatę oraz jej wysokość wskazuje w akcie notarialnym. Pobraną opłatę sądową notariusz przekazuje właściwemu sądowi rejonowemu.
Za dokonanie czynności notarialnych notariuszowi przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, którego maksymalne stawki określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Wynagrodzenie notariusza podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), według obowiązującej stawki (23%). Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.
Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty w celu ustalenia wszelkich kosztów związanych z daną czynnością notarialną.
Podatki mogą zostać wpłacone przed zawarciem czynności na rachunek bankowy kancelarii w terminie umożliwiającym stwierdzenie jego zapłaty lub gotówką w kasie kancelarii. W przypadku zapłaty podatków kartą może być doliczana opłata prowizyjna naliczana przez operatora – płatna gotówką. W przypadku chęci dokonywania płatności podatków kartą prosimy o wcześniejszy kontakt w tej sprawie.